A tűz- és a munkavédelmi jogszabályok előírásai szerint minden munkáltatónak kötelezettsége gondoskodni arról, hogy munkavállalói tűz- és munkavédelmi oktatás keretében elsajátítsák és megismerjék az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés feltételeit, a tűz- és munkavédelmi előírásokat, továbbá a tűzmegelőzési szabályokat, a tűz- és káresetek jelzésével, a tűz oltásával és a műszaki mentéssel kapcsolatos kötelezettségeket.
Mikor kell tűzvédelmi oktatást tartani?
A munkáltatónak tűzvédelmi oktatás keretében kell gondoskodnia arról, hogy a munkavállalók
- munkába álláskor,
- új tűzveszélyes technológia bevezetése esetén,
- tűzesetet követően,
- tűzvédelmi vonatkozású balesetet követően,
- tűzvédelmi helyzet változása esetén,
- de legalább évente,
elsajátítsák, és a foglalkoztatás teljes időtartama alatt rendelkezzenek a tűzvédelem elméleti és gyakorlati ismereteivel, megismerjék a szükséges szabályokat, utasításokat és információkat.
Mikor kell munkavédelmi oktatást tartani?
A munkáltatónak munkavédelmi oktatás keretében kell gondoskodnia arról, hogy a munkavállalók
- munkába álláskor,
- munkahely vagy munkakör megváltozásakor,
- az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek változásakor,
- munkaeszköz átalakításakor vagy új munkaeszköz üzembe helyezésekor,
- új technológia bevezetésekor,
- de legalább évente,
elsajátítsák, és a foglalkoztatás teljes időtartama alatt rendelkezzenek az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés elméleti és gyakorlati ismereteivel, megismerjék a szükséges szabályokat, utasításokat és információkat.
A tűz- és munkavédelmi oktatások típusai
Az oktatásoknak három fő típusát különböztetjük meg:
- előzetes (új belépő) tűz- és munkavédelmi oktatás: az új belépő munkavállalókat a munkába állás előtt tűz- és munkavédelmi oktatásban kell részesíteni, az oktatás keretében ismertetni szükséges az új belépő dolgozókkal az adott munkahely és munkakör sajátosságait.
- ismétlődő tűz- és munkavédelmi oktatás: minden munkavállalót időszakonként (évente) ismétlődő tűz- és munkavédelmi oktatásban kell részesíteni. Az oktatás célja a már megszerzett ismeretek felelevenítése és esetleges új ismeretek megszerzése.
- rendkívüli tűz- és munkavédelmi oktatás: rendkívüli oktatásban kell részesíteni a munkavállalókat, ha súlyos munkabaleset következett be, a tűzvédelmi helyzetben változás következett be vagy ha valamilyen rendkívüli esemény történt.
A tűz- és munkavédelmi oktatásokat rendes munkaidőben kell megtartani, és az oktatás elvégzését a tematika megjelölésével, továbbá a résztvevők aláírásával ellátva írásban kell rögzíteni.
A tűz- és munkavédelmi oktatással kapcsolatban számos tevékenység a hatályos jogszabályok szerint szaktevékenységnek minősül, ezért kizárólag tűz- és munkavédelmi szakképesítéssel rendelkező személy végezheti.
Vállalkozásunk több lehetőséget is kínál partnerei számára a tűz- és munkavédelmi oktatások megtartására.
Amennyiben szakmai segítségre lenne szüksége, vegye fel velünk a kapcsolatot, szakembereink készséggel állnak a rendelkezésére és segítenek eligazodni a tűz- és munkavédelem útvesztőjében.