Miért fontos a kockázatértékelés?
A munkavédelem egyik legfontosabb része a munkavédelmi kockázatértékelés elkészítése, hiszen ez a folyamat segít felmérni az adott munkakörben és munkahelyen lévő kockázatokat és veszélyeket és biztosítja, a megfelelő intézkedések meghozatalát a munkavállalók biztonsága érdekében.
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCCII. törvény 54. § (2) bekezdése szerint a munkáltatónak rendelkeznie kell kockázatértékeléssel, amelyben köteles minőségileg, illetve szükség esetén mennyiségileg értékelni a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokat, különös tekintettel az alkalmazott munkaeszközökre, veszélyes anyagokra és keverékekre, a munkavállalókat érő terhelésekre, valamint a munkahelyek kialakítására.
Kötelező a kockázatértékelés?
A kockázatérétkelés minden vállalkozásnál kötelező dokumentum, ha már egy munkavállaló vagy akár segítő családtag részt vesz a tevékenység végzésében.
Mikor kell készíteni?
A kockázatértékelést a tevékenység megkezdése előtt, azt követően indokolt esetben, de legalább 5 évente szükséges elkészítettni.
Mi számít indokolt esetnek?
Indokolt esetnek kell tekinteni az alkalmazott tevékenység, technológia, munkaeszköz, munkavégzés módjának megváltozását, valamint a munkáltató tevékenységi körének változását; minden olyan, az eredeti tevékenységgel összefüggő változtatást, amelynek eredményeképpen a munkavállalók egészségét, biztonságát meghatározó munkakörülményi tényezők megváltozhattak – ideértve a munkaklíma-, zaj-, rezgésterhelést, légállapotokat (gázállapotú, por, rost légszennyezők minőségi, illetve mennyiségi változását); az alkalmazott tevékenység, technológia, munkaeszköz, munkavégzés módjának hiányosságával összefüggésben bekövetkezett munkabaleset, fokozott expozíció, illetve foglalkozási megbetegedés előfordulását, továbbá ha a kockázatértékelés jogszabályban meghatározott szempontra korábban nem terjedt ki.
Meddig szükséges megőrizni a dokumentumot?
A kockázatértékelés dokumentumát a munkáltató köteles a külön jogszabályban foglaltak szerint, de legalább 5 évig megőrizni.
Ki készítheti?
A munkavédelmi kockázatértékelés elkészítése munkabiztonsági és munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősül, tehát kizárólag szakember készítheti el a dokumentumot.
Mit tartalmaz?
A kockázatértékelés során azonosítani szükséges a veszélyeket és veszélyforrásokat és a veszélyeztetettek körét, továbbá fel kell becsülni a veszély jellegét és a veszélyeztetettség mértékét.
Az értékelés eredményeit alapul véve szükséges meghatározni a szükséges intézkedéseket és biztonsági szabályokat, melyek minimalizálják az adott munkakör vagy munkahely kockázatait.
A kockázatértékelés a cég munkavédelmi struktúrájának az alappillére, hiszen ez alapján lehet meghatározni a szükséges egyéni védőeszközöket, a foglalkozás egészségügyi orvosi vizsgálatok gyakoriságát vagy a tűz- és munkavédelmi oktatások tematikáját.
Összeségében elmondhatjuk, hogy egy jól elvégzett munkavédelmi kockázatértékeléssel amellett, hogy eleget tesz vállalkozása a jogszabályi előírásoknak és ezzel elkerüli az esetleges bírságot, hozzájárul a munkavállalók biztonságához és egészséget nem veszélyeztető munkakörnyezetet teremt.
Amennyiben nem rendelkezik kockázatértékeléssel vagy a tűz- és munkavédelem területén szakmai segítségre lenne szüksége, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Vállalkozásunk szakemberei készséggel állnak rendelkezésére, és segítenek minden felmerülő kérdésben!
|
+36 20 966 9696
info falanx.hu
|
 |
Kövessen minket Facebookon is!
