infofalanx.hu       +36 20 966 9696
RÓLUNK SZOLGÁLTATÁSOK REFERENCIÁK ÁRAJÁNLAT BLOG Kapcsolat
A must erjedésének veszélyei
A szüreti munkák megkezdésével számolni kell a mezőgazdasági munkák egyik jellegzetes veszélyforrásával, a must erjedésével. Sajnos a borkészítés időszakában gyakran találkozhatunk mustgáz okozta mérgezésekkel, pedig a tragédiák kis körültekintéssel elkerülhetők lennének.
 
Blogbejegyzésünkben összeszedtük a témával kapcsolatos fontos információkat, hogy valamennyi borkészítéssel foglalkozó munkáltató figyelmét felhívjuk a mustgáz veszélyeire és a munkavállalók egészségének, biztonságának védelme érdekében szükséges megelőző intézkedések megtételére.
 
A mustgáznak nevezett anyag tulajdonképpen szén-dioxid, ami a cukortartalmú növények, gyümölcsök erjedése során keletkezik, amikor a cukor elbomlik („forr” a must), etil-alkohol és szén-dioxid lesz belőle. A szén-dioxid színtelen, szagtalan, a levegőnél körülbelül másfélszer nehezebb gáz, amely zárt térben a levegőt kiszorítva, a padló szintjétől tölti fel az adott helyiséget.
 
A mustgáz ebben az időszakban a gondatlanság és figyelmetlenség miatt több halállal végződő baleset, illetve mérgezés előidézője, pedig a tragédiák megfelelő elővigyázatossággal megelőzhetők lennének. Sajnos sokan nem veszik komolyan, hogy a pincékben alattomosan terjedő mustgáz cselekvésképtelenné teszi az áldozatait, és halálos veszélyt jelenthet.
 
Melyek a szén-dioxid mérgezés jelei?
 
A mustgáz a pincékben összegyűlik, kiszorítja a levegőt, és ezáltal oxigén-hiányos állapotot teremt a helyiségben, adott koncentrációban pedig fontos élettani folyamatokat befolyásol.
 
A szén-dioxid kis koncentrációban a légzőközpontot izgatja, nagyobb koncentrációban az oxigénhiány miatt fulladást okoz. Hat a központi idegrendszerre, amelynek jelei a szédülés, a hányinger, illetve a mentális zavar.
 
Utóbbi azért jelent külön veszélyt, mert még ha fizikailag képes is lenne a mustgázt belélegzett ember menekülni, a szellemi funkciók zavara megakadályozza a helyiség elhagyásában.
 
Hogyan előzhető meg a baj?
 
A must erjedésének idején a rosszullét, fulladás megelőzése érdekében előzetes szellőztetés és légtérelemzés nélkül a borospincékbe szigorúan tilos lemenni!
 
Folyamatosan gondoskodni szükséges a pincék szellőztetéséről és a mustgáz elvezetéséről.
 
Amíg valaki a pincében tartózkodik, addig egy másik személy kintről felügyelje a bent tartózkodót! Tartós bent tartózkodás esetén védelmet nyújthat a személyi gázkoncentráció mérő készülék, amely jelzi a lecsökkent oxigénszintet.
 
A gázérzékelő riasztók, felszerelésén túl a tragédiák megelőzésére a pinceajtó nyitásához rendelt reteszelt mesterséges szellőző rendszer, használata ad megfelelő megoldást.
 
Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizni szükséges, hogy a biztonsági berendezések és készülékek működőképesek-e.
 
Önmagában az úgynevezett „gyertyapróba” alkalmazása nem tekinthető megbízhatónak!
 
Javasolt a must forrásának idejére „Figyelem, mustgáz veszély!” feliratot is elhelyezni a pince bejáratára mások figyelmeztetése céljából. ,
 
Gyakori probléma, hogy sokan megfelelő védelem nélkül próbálnak az összeesett, ájult emberek segítségére sietni, és segítségnyújtás közben maguk is belélegzik a veszélyes mustgázt, így a segítők is könnyen bajba kerülhetnek, ezért senki ne próbáljon meggondolatlanul ájult ember segítségére sietni! Mindig legyen mobiltelefon a munkaterületen, ha segítséget kell hívni!
 
Mi a teendő, ha megtörtént a baj?
 
Ha nem ismert, hogy milyen mennyiségben van jelen a mérgező gáz abban a helyiségben, amiből ki akarjuk menteni a sérültet, saját életünket is kockáztatjuk, ha zártrendszerű, sűrített levegős légzőkészülék nélkül megyünk be hozzá. Ilyen esetben azonnal hívni kell a mentőket, illetve a katasztrófavédelmet a 112-es központi segélyhívó számon a helyszín és a megközelítési útvonal pontos megjelölésével, és meg kell próbálni kiszellőztetni a helyiséget.
 
A mustgáz-mérgezést szenvedő embereket a tűzoltók biztonsággal, légzőkészülék használata mellett tudják kimenteni.
 
Amennyiben van mód a pincehelyiség megfelelő átszellőztetésére és a CO2-koncentráció ellenőrzésére, a mérgezett személyt mielőbb ki kell szabadítani a mérgezés helyszínéről, szabad levegőre kell vinni és a sérült állapotától függően – képzett munkahelyi elsősegélynyújtó személy bevonásával – meg kell kezdeni az elsősegélynyújtást a mentők megérkezéséig.
 
Amennyiben nem rendelkezik a szüreti munkálatok elvégzéséhez szükséges munkavédelmi dokumentumokkal (pl.: kockázatértékelés stb.) és megfelelő munkavédelmi oktatással vagy szeretné a már meglévő dokumentumait aktualizálni, akkor vegye fel velünk a kapcsolatot!
 
Vállalkozásunk szakemberei készséggel állnak rendelkezésére, és segítenek minden felmerülő kérdésben!

KAPCSOLAT
  +36 20 966 9696        infofalanx.hu        falanx        falanx
Falanx Tűz- és Munkavédelem Kft.   |   © 2021 Minden jog fenntartva!   |   Adatkezelési tájékoztató |   Impresszum

Kövessen minket Facebookon is!

Már követem az oldalt.